ÚvodKomentářeZlatý slavík 2015? Anketa, kte...
 

Zlatý slavík 2015? Anketa, která rozdělila národ?

Publikováno: 30. 11. 2015, Text: Redakce
 

Už si skoro ani nepamatuji na dobu, kdy jsem stála ve frontě na Mladý svět a vystřihovala kupón a posílala jako puberťačka mým idolům hlasy. Kolik let jsem tuto anketu nesledovala? Moc! Jsem v úplném rozčarování z toho, co se rozpoutalo letos kolem Zlatého slavíka. Snažím se zůstat na zemi, takže toto je můj postřeh.

 

Už dlouho před Zlatým slavíkem jsem četla o tom, jak se někteří kolegové pozastavují nad nominací skupiny Ortel. Psali o xenofobii, náckovství a rasismu. Já jsem si teda dala tu práci a na ten Ortel vyrazila.  A vážně s tím, že Ortel rozdrtím ve svým článku. Nenašla jsem jediný, opravdu ani jediný důvod. Zajímalo by mě tedy, kolik “novinářů“ kdy bylo fyzicky na jejich koncertu. A podotýkám, že nejsem ortodoxní fanynka Ortelu.

Opravdu se znepokojením vnímám situaci, jak někdo glosuje umístění Ortelu a Tomáše Ortela. Tuto skupinu a tohoto chlápka lidi prostě chtějí slyšet. Co s tím chce vláda, Česká televize nebo Český rozhlas udělat? Ví vůbec tyto instituce o tom, že existuje nějaký Ortel, který už minulý rok získal čtvrté místo? Všichni z nich by si měli uvědomit, že hlas lidu je hlas boží.

Přeskočme ke zpěvačkám. Nechápu, že někdo pěje oslavné ódy na Lucii Vondráčkovou, která opravdu neumí zpívat. Ač jí fandím, protože je krásná, chytrá a má kouzlo osobnosti, přesto musím konstatovat, že zpívat zkrátka neumí. A nechtěla bych ji vidět na jednom pódiu třeba s Věrou Špinarovou. A díky tomu, že je Lucie tak chytrá holka, tak věřím tomu, že by na to pódium ani nevlezla. Ale co naplat, lid rozhodnul, tak je to prostě platné.

Karel Gott. Nikdy jsem mu nefandila. Nikdy. Přesto musím konstatovat, že se před ním opravdu skláním a klobouk dolů. Tenhle člověk mě neuvěřitelně ovlivnil už v dětství, kdy jsem si zpívala jeho písničky a naši měli jeho LP. Jako puberťačka jsem ho naprosto vytěsnila, ale dnes musím uznat jednu věc. Děkuji, mistře, že mám tu čest být v tomto období s Vámi. A opravdu Vám přeji zdraví, protože Vás potřebují nejen Vaše holčičky, ale i my, ostatní.

A jsme u skupin Pro někoho průser jako mraky, pro jiného vítězství. Ortel! Co tam jako dělají? Kdo si to vůbec dovolil je nominovat a poté jim i posílat hlasy? To je podle některých skandál, který nemá obdoby! Ale já si na podobný skandál pamatuji v osmdesátých letech v souvislosti s Jiřím Schelingerem. Na dobu, kdy se v naší třídě na střední objevila spolu s třídním holka a ve jménu SSM hlásala, že to je špatně. “No jo, soudruhu profesore, ale on se nám líbí!“ To byl náš argument, který platil, platí a platit bude. 

Takže tímto chci poděkovat Ortelu za to, že celé naší společnosti dokázal, že pořád můžeme volit toho, koho chceme. A že lidi sice dají na média, ale ne tolik, jak si to média přejí. A přeji si v souvislosti se Zlatým slavíkem kajícnost do dalších let. Až se mi něco nebude tolik moc líbit, tak si řeknu, že je to fajn. Že mě ostatní přehlasovali. Že zkrátka asi slyší něco víc, než já. Máme demokracii. Nebo se pletu?