ÚvodKomentářeUzavřená Evropa a její nezájem...
 

Uzavřená Evropa a její nezájem zasahovat do cizích věcí.

Publikováno: 30. 11. 2017, Text: Vojtěch Vejvoda
 

Na rozdíl od Ameriky, která je místem, kde se setkávají kultury, je Evropa více konzervativnější. Neradi si do svého světa pouštíme nové a cizí věci. Raději se držíme při zemi našeho evropského společenství. Ale to, že jsme Evropani, snad znamená, že jsme lepší? Proč neukážeme rozvojovým státům, že nás také zajímají?

 

Spousta států a měst se připravuje na možnost teroristického útoku. Ať už se jedná o stavění betonových barikád a sloupů kolem veřejných akcí nebo zvýšený počet policajtů v ulicích měst, tak mají jedno společné. Lidé mají strach z toho, že by někdo mohl umřít a když se bohužel stane něco podobného jako, 22. května 2017 na koncertu Ariany Grande, tak je to ve hlavních zprávách všech novin. Bohužel se tyto útoky nedějí jen v Evropě a je důležité si to uvědomit.

Denně se odehrávají masakry jak v Africe, tak třeba i na Blízkém východě a ve spousty dalších destinacích. Moderní Evropané sice s těmito útoky nesouhlasí, ale téměř tomu nevěnují pozornost, protože se jich to netýká. Když došlo na území Evropy k teroristickým útokům, tak celý vyspělý svět vyjadřoval projev solidarity s pozůstalými a téměř ve všech diskuzích se z toho stalo hlavní téma. To je samozřejmě správně. Ale proč podobné gesto nevěnujeme i jiným zemím?

Například tento pátek se na Sinajském poloostrově ve vesničce Bír Abíd odehrála scéna jak z hororového filmu. Zhruba 20 útočníků obklíčilo místní mešitu a bez jakéhokoliv slitování zabilo 305 lidí a dalších 128 zranili. Bez diskuzí můžeme konstatovat, že je to daleko horší útok, alespoň v počtu obětí, než který za celou dobu zažila Evropa. Mezitím co se v roce 2015 celý svět zahalil do francouzské trikolóry, tak o tomto incidentu jste se mohli dočíst maximálně na internetu nebo ve večerních zprávách.

Jiná situace, tedy blokáda Jemenu ze strany Saudské Arábie, způsobila to, že Jemencům hrozí hladomor, který může způsobit miliony obětí. Okolo 900 tisíc Jemenců onemocnělo epidemii cholery a bez kvalitní lékařské péče jim hrozí úmrtí. Evropské noviny a instituce tuto situaci víceméně přehlíží. Samozřejmě, že k tomu vydali nějaká stanoviska, protože to společnost vyžaduje, ale dělají doopravdy něco, aby vymysleli nějakou konstruktivní pomoct?

Některé orgány jako OSN se snaží o humanitární pomoct, to jim nelze upřít, ale kolikrát se stalo, že by vám nějaký kamarád řekl na pivu v hospodě, co si myslíte o té situaci? Mně ani jednou. Nejdříve než se začneme pokládat za vysoce vyspělou společnost, která ctí lidská práva a humanismus, tak se zamysleme, jestli nás opravdu zajímají práva všech lidí a ne jenom evropské smetánky. Buďme solidární se všemi a ne jenom sami se sebou a dejme jim vědět, že nás zajímají. Z největší pravděpodobností se to přímo postižení nedozvědí, ale pojďme alespoň ukázat světu, že jsme solidární i s těmi méně šťastnými.