ÚvodKomentářeJoe Arpaio - Šerif, který si u...
 

Joe Arpaio - Šerif, který si umí udělat pořádek a má nás co učit!

Publikováno: 8. 11. 2014, Text: Redakce
 

Včera mi přišel email. Takový, kterých dostáváme každý stovky a jsou v nich nesmysly, takže je ještě před přečtením smažeme. Já jsem to naštěstí neudělala. Naopak.. Zaujal mě natolik, že jsem si "proklepla" všechny informace, které v něm byly - a kupodivu, byl pravdivý! Rozhodla jsem se proto informace doplnit, aktualizovat a podělit se s vámi o tom, jak to chodí v jednom vězení v Arizoně. A možná by nebylo od věci, kdyby si toto přečetl i někdo, komu by to přineslo inspiraci při výkonu jeho zaměstnání s našimi vězni.

 

Každý příběh má svého hrdinu, ten náš se jmenuje Joe Arpaio. Narodil se v roce 1932 a ještě předtím, než se v roce 1993 stal šerifem v Maricopa Country v Arizoně, dělal právníka, který se s ničím "nepáral". Naštěstí mu jeho přístup vydržel a jako právník moc dobře ví, co dělá. A vydržel mu i jeho šerifský úřad. Nezalekl se ani toho, že byl ve výkonu své funkce několikrát obviněn z porušování ústavního práva vězňů, nebo z protiprávního a diskriminačního jednání policie.

Po nástupu do funkce šerifa začal okamžitě "jednat". V první řadě nechal vybudovat "stanovou věznici", čímž státu Arizona ušetří miliony dolarů ročně, které by stál klasický vězeňský komplex. V tomto "vězení" je umístěno 2 000 lidí z asi 10 000 odsouzených.

Ve věznici šerif zavedl přísný zákaz kouření a prohlížení pornografických časopisů. Zakázal všechny filmy s výjimkou filmů typu „G” (to jsou filmy, které zaručují že neobsahují vulgární a hrubé nadávky, rouhání, extrémní násilí, nebo sexuální scény), takže se odsouzení dívají například na Shreka, Rattatouille, nebo Hledá se Nemo. Jednoduše řečeno, dívají se na filmy pro malé děti

Nechal vězňům odstranit kabelovou televizi, ale podle usnesení federálního soudu musí být v každé věznici zavedená kabelová televize. Jak to vyřešil? Znovu ji zavedl, ale povolil pouze kanál s kreslenými disneyovkami a kanál o počasí. Na dotaz, proč povolil zrovna kanál o počasí, řekl: „Proto, aby tihle blbci věděli, v jakým horku musí pracovat, když makají u mě v řetězech!”

V únoru 2007 zavedl vězňům "vymoženost" - rozlasové vysílání, kterému říká KJOE. Na této stanici, která vysílá ze suterénu okresní věznice pět dní v týdnu po dobu čtyř hodin, si mohou vězni poslechnout klasickou hudbu, hity Franka Sinatry, nebo vzdělávací programy.

Po zrušení kulturistického nářadí prohlásil: „Jsou ve vězení proto, aby splatili dluh společnosti, ne proto, aby si pěstovali svaly a jen co vyjdou z vězení, začli napadat nevinné lidi!"

Průměrné náklady na jídlo, které odsouzení dostávají dvakrát denně, se pohybují od 15 do 40 centů za porci. Šerif omezil používání soli, pepře a zcela zakázal kávu, takže státu ušetří ročně dalších 20 000 dolarů. A co na to řekl vězňům, kterým se tato jeho opatření vůbec nelíbila?  „Káva nemá žádnou nutriční hodnotu, takže nebudete utrácet peníze daňových poplatníků! Tohle není Carlton, nebo Ritz, jestli se vám tady nelíbí, tak už se sem víckrát nevracejte!” 

Pro lepší informovanost odsouzených nechal šerif Arpaio nakoupit mimo jiné i výukové lekce, které jsou na pokračování, takže se na ně odsouzení těší. Lekce jsou z historie USA od historika N.Gingriche, jejichž díly se týkají amerického vězeňství a vykládání zákonů. Na dotaz, zda pořídil i nějaké podklady z historie demokracie v USA odpověděl, že by takové výukové lekce z demokracie, které by pro změnu zase jednou skutečně říkaly pravdu uvítal. A že by ocenil, aby v nich bylo uvedeno, že se do "jeho" vězení vrací jen 5 % vězňů, zbylých 95 % je odsouzeno poprvé.

V roce 1995 nechal zavést "skupinové řetězy". Při nich vězni pracují (sedm hodin denně, šest dní v týdnu) zadarmo jako dobrovolníci při veřejně prospěšných pracích nejen ve městě, ale v celém okrese, takže se šetří další peníze daňových poplatníků. A jak jsou za to odměněni? Mohou si "zdarma" doplnit vzdělání.

Jedna z jeho nejviditelnějších akcí byla, když zjistil, že si vězni kradou spodní prádlo. To se natolik naštval, že dal příkazem nošení jednotného spodního prádla v růžové barvě, takže přestal řešit problémy kdo komu ukradl jaké značkové boxerky, nebo kalhotky. Prádlo v této barvě dnes nosí v "jeho" vězení všichni bez rozdílu věku, nebo pohlaví.

Mimo jiné se tento pán zasadil ještě o to, že díky jeho programu se 28 000 vězňů přihlásilo k dobrovolnému dárcovství orgánů. Nebo..A to už je vůči našim zákonům hodně kontroverzní - má odkaz na stránkách svého úřadu , kde upozorňuje na zatčené (denně je jich asi 300) s tím, že nejsou odsouzení, ale dopustili se nějakého trestného činu. Tuto stránku navštěvuje zhruba milion lidí za den.(zde)

Teď víme, jak to chodí v Arizoně, tak se podíváme, jak to chodí u nás.

Za rok 2013 vydala naše vězeňská služba 7 miliard 913 milionů 998 330 korun. Bylo vězněno zhruba  16 338 lidí, takže to znamená, že na trestanou osobu se vydalo asi 483 000 korun za rok. Na den to vychází 1 325 korun. Hodně zajímavé číslo. Pro jednu osobu by to bylo 39 750,- za měsíc, pro čtyřčlennou rodinu by se částka vyšplhala na 159 000,-

Tak nevím, kde se stala chyba. Rozhodně vím, že by nás měl šerif Joe Arpaio co učit. A nejen nás!

Děkuji za souhlas ke  zveřejnění fotografií a informací Úřadu šerifa Joe Arpaia