ÚvodKomentářeBabišův pokus o útěk před česk...
 

Babišův pokus o útěk před českou justicí.

Publikováno: 29. 11. 2017, Text: Vojtěch Vejvoda
 

Začátek nové éry České republiky, kde má osobnost silnější pravomoce než spravedlnost? Možná. V kauze ohledně stíhání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vypadá, že se tato možnost bere v úvahu.

 

V úterý 21.11. byla na stoly příslušných orgánů poslanecké sněmovny poslaná žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Již podruhé bude tento bod zařazen do programu jednání dolní komory, protože volby přerušili stíhání a tím, že byli pánové opět zvolení a obhájili svůj mandát, tak mimo jiné získali poslaneckou imunitu. Někteří tvrdí, že tato kauza je čistě jenom mediální. Přece když sněmovna už jednou schválila žádost, tak proč by ji neschválila znovu? Možná to zní logicky, ale přeci jenom tato situace je trošku rozdílná od té předešlé.

Vítězné hnutí ANO 2011 obdrželo dle poměrného zastoupení 78 mandátu. Podle vyjádření předsedy poslanecké sněmovny a na základě výsledků předešlého hlasování lze tedy předpokládat, že toto hnutí podpoří svého stranického šéfa a jeho zástupce. K tomu aby se Babiš a Faltýnek dostali mimo dosah české justice stačí, aby přesvědčili dalších 23 poslanců. V tuto chvíli kdy se rodí koalice ANO, SPD a KSČM, se tato možná varianta nejeví jako nereálná. Ale o co ve skutečnosti jde?

Tato situace nás staví do něčeho zcela nového. Existují obavy, že bychom měli poprvé v historii trestně stíhaného premiéra, který by i nadále působil ve funkci. Bezesporu je tato situace ostudou a selháním našeho státu. Ale odmítat vydání s tím, že se k vyšetřování patřičné orgány vrátí po volebním období, jsou plané řeči. Do této situace byla sněmovna vtažena jen z důvodu Babišova a Faltýnkova nemorálního vyhýbání se české justici před spravedlivým soudem.

Demokracii tvoří tři pilíře. Moc výkonná, zákonodárná a soudní. Každá z institucí, která nějakou z těchto moci zastupuje by měla býti nezávislá. Ale děje se věc, která narušuje tuto definici. Poslanecká sněmovna je v situaci, kdy je reálné, že odmítne žádost soudu o trestné stíhání. Tedy že by se postavila nad spravedlivý proces a znemožnila justici konat to, pro co byla vytvořena. Jak máme mít záruku, že se všem dostane spravedlivému řízení, když pro jiné trestná zodpovědnost neplatí? Tím zaniká rovnováha demokratických vah a můžeme se bavit pouze už jenom o dvou pilířích a jednom malém bráškovi, který se musí každou chvíli ptát, jestli si může praštit paličkou.